Masz pytanie?
KLIMATYZACJA

klimatyzacja

NAWIEWNIKI OKIENNE

Montaż nawiewników

REKUPERACJA

Sprzedaż nawiewników

Nasze doświadczenie

Wojkowice, dn.31.04.2015

Nawiewniki – doświadczenie własne

Montaż nawiewników powietrza staje się coraz bardzie popularny. Dzięki zdobytemu, już na przestrzeni pond 5 lat, doświadczeniu muszę stwierdzić, że świadomość społeczeństwa, co do sensu i konieczności stosowania nawiewników zwiększa się. Jednak wśród ludzi szczególnie uboższych pokutuje dalej pogląd, że każda nieszczelność w mieszkaniu to strata ciepła, a więc i strata pieniędzy. Nie zwracają uwagi przy tym na jakość powietrza w mieszkaniu, a mam tu na myśli dużą wilgotność czy zanieczyszczenia, które powinny być usuwane przez system wentylacji.

Ograniczenie wentylacji przyczynia się do rozwoju pleśni i zagrzybienia w mieszkania, a w najgorszych przypadkach do problemów ze spalaniem gazu w piecykach przepływowych z otwartą komorą spalania, co może skutkować powstaniem czadu. Koszt walki ze skutkami nieprawidłowej wentylacji już po fakcie często przewyższa zyski z pozornej oszczędności. Pragnę tutaj podkreślić, że "świeże" powietrze z zewnątrz (mniej wilgotne) dużo łatwiej ogrzać niż "zmęczone" wilgotne, a co za tym idzie, odczuwalna temperatura w mieszkaniu będzie wyższa. Powietrze przez nawiewnik wpływa do pomieszczeń tylko w górnej części okna i w pierwszej kolejności wymiesza się z powietrzem cieplejszym przy suficie. Dzięki temu odczucie przepływu powietrza przez użytkownika jest mniejsze niż przy np. rozszczelnionych oknach. Wentylacja dzięki nawiewnikom, szczególnie posiadającym automatykę ciśnieniową, odbywa się w sposób przewidywalny, kontrolowany. Z tych właśnie powodów producenci nawiewników zapewniają o ich energooszczędności, co w pierwszej chwili wydaję się nonsensowne.

Często działając na zlecenie spółdzielni czy administratorów nieruchomości, spotykamy się ze stwierdzeniem lokatorów: "Nie po to wymieniałam okna na szczelne plastiki, żebyście mi teraz je dziurawili". Odpowiedzią na to może być znowu stwierdzenie drugiej grupy naszych klientów: "Nie miałem żadnych problemów z wentylacją (nadmierna wilgoć - rozwój pleśni), dopóki nie wymieniłem okien".

W olbrzymiej większości nasze mieszkania są wyposażone w wentylację grawitacyjną. Na tę wentylację nie składają się tylko kanały wywiewne (widziane jako "kratki") spotykane najczęściej w kuchni, wc i łazience, lecz również elementy dostarczające świeże powietrze. Ani kanały wentylacyjne bez odpowiedniego nawiewu, ani nawiewniki bez kanałów wentylacyjnych nie będą działać poprawnie. Są to dwa elementy jednego systemu wentylacji. Drugą podstawową cechą dobrej wentylacji jest jej ciągłe działanie, co w przypadku wentylacji grawitacyjnej wiąże się z zapewnieniem stałego napływu świeżego powietrza.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku określa szczelność dla produkowanych okien na znacznym poziomie, a napływ powietrza do pomieszczeń przerzuca na dodatkowe elementy takie jak okienne nawiewniki powietrza. Można przyjąć, że od 2009 roku nawiewniki okienne stały się standardem dla okien.

Jeśli chodzi o ilość nawiewników w mieszkaniu, najczęściej montujemy je w każdym pomieszczeniu, pomijając przy tym łazienkę, nawet kiedy ma okno. Jeśli mieszkanie jest czteropokojowe i lub więcej, można zrezygnować z montażu nawiewnika w kuchni. Wszytko jednak zależy nie od samej powierzchni mieszkania, a od jego wyposażenia (piecyk gazowy, kuchenka gazowa), czy rodzaju pomieszczeń (wc, łazienka). Dla wszystkich tych elementów Norma Polska PN-B-03430:1983 wraz ze zmianą Az3:2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania" wymusza odpowiednie przepływy powietrza.

Nawiewnik z montażem w oknie PCV to koszt od około 100zł. Jest to cena za nawiewnik ręcznie sterowany. Nawiewniki, które osobiście polecamy – ciśnieniowe automatyczne to wydatek ok. 130zł. Nawiewniki higrosterowane kosztują od około 180zł do nawet 300zł. Montaż w oknie drewnianym jest odpowiednio o 10zł droższy. Odkąd prowadzimy działalność, spotkaliśmy się z różnymi sposobami finansowania montażu nawiewników przez spółdzielnie mieszkaniowe. Zdecydowana większość nakazuje montaż nawiewników lokatorom na własną rękę, powołując się na zalecenia kominiarskie. Są i takie, które zwracają 50% kosztów z faktury przedstawionej im przez członka spółdzielni. Nieliczne rozwiązują sprawę kompleksowo, zlecając zewnętrznej firmie w drodze przetargu montaż w każdym mieszkaniu poszczególnych budynków wielorodzinnych.

Częstym rozwiązaniem stosowanym przez spółdzielnie jest montaż nawiewników na klatkach schodowych. W zdecydowanej większość taki montaż był już przeprowadzony. Jest to dobre rozwiązanie, pozwalające zapewnić choć częściowy napływ do mieszkań powietrza już wstępnie ogrzanego. Warunkiem jest rozszczelnienie drzwi wejściowych do mieszkania.

Zachęcam do skorzystania z usług naszej firmy.

Z poważaniem
Bartosz Niepsuj

SCHEMAT PRAWIDŁOWEJ WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ W MIESZKANIU

 

      

           Warunkiem prawidłowo działającej wentylacji naturalnej jest to, aby do budynku musi się dostać odpowiednia ilość powietrza. Dawniej, gdy okna były niezbyt szczelne, dopływ powietrza był zawsze wystarczający, a niekiedy nawet zbyt duży. Nowoczesne okna, wyposażone w systemy uszczelek nie zapewniają wystarczającego napływu powietrza potrzebnego do wentylacji, dlatego wymagają montażu nawiewników.
            Powietrze, które dostanie się do pomieszczenia musi przedostać się przez całe mieszkanie, w drodze do kratek wywiewnych wentylacji. Aby to było możliwe trzeba zadbać o to, żeby pod skrzydłami drzwiowymi pomiędzy pokojami pozostawić szczelinę o powierzchni 80cm2 (można podciąć drzwi o 1cm na całej szerokości). Pod drzwiami do kuchni, łazienki, w.c. i garderoby szczelina musi być większa - 200cm2. Można podciąć drzwi o 2,5 cm lub zamontować w dolnej części kratkę.
           Gazowe urządzenia grzewcze potrzebują do prawidłowej pracy odpowiedniej ilości tlenu, a spaliny muszą być bardzo skutecznie usuwane. Konieczna jest sprawna instalacja wentylacyjna. Dlatego szczególnej uwagi wymaga wentylacja kuchni i łazienki wyposażonej w takie urządzenia.

 

Facebook
Content

Zapraszamy również na nasze aukcje

 

ALLEGRO.PL